داروهای معالج دردهای معده


داروهای معالج دردهای معدهبطور کلی عوارض و دردهای معده به اختلالاتی که در اعمال معده ایجاد می‌گردد، و بروز التهابات معده،‌ تقسیم می‌شود. هر دو گونه این عوارض به مقدار زیاد و اغلب با یکدیگر می‌آیند و بطور کلی فقط معاینات بسیار دقیق تخصصی نوع بیماری را مشخص می‌نماید. 
اختلالات اعمال معده در حقیقت عوارضی هستند که موجب تغییر در وظایف و اعمال معده گشته و باعث تغییرات فیزیکی معده نمی‌شوند. از مهمترین این نوع عوارض می‌توان بی‌اشتهائی، اختلالات در عمل هضم مانند کمبود شیره معده و دردهای عصبی را ذکر نمود. 
بر حسب تجربه در مورد عوارض مختلف معده داروهای زیر تجویز می‌گردد:
۱) برای درمان بی‌اشتهائی : داروهای مقوی معده 
۲) برای کمبود شیره معده : داروهای مقوی معده و بادشکن 
۳) برای دردهای عصبی :‌داروهای مقوی معده و بادشکن،‌ علاوه بر این داروهای ضد تشنج و آرام بخش 
داروهای مقوی معده دارای این وظیفه هستند که عمل ترشح شیره معده را تحریک نمایند و بدین ترتیب علاوه بر عمل فوق آنزیم‌های هضم کننده هم آماده فعالیت می‌گردند. و به علت ساخت زیادتر اسید کلریدریک درجه اسیدی شیره معده به میزان لازم برای انجام حداکثر فعالیت‌های آنزیم‌ها فراهم می‌شود. به طور کلی در نتیجه‌ی این فعالیت‌ها اشتها تحریک شده و در عمل تخلیه معده بعد از رسیدن غذا به معده تسریع حاصل می‌گردد، و عمل جذب مواد غذایی بخوبی انجام می‌پذیرد. 
داروهای گیاهی مقوی معده علاوه بر این ضریب هضم را بالا برده و همچنین موجب تقویت کلی عضلات معده گردند، و به همین دلیل است که این داروها را به عنوان تقویت کننده نیز بکار می‌برند. مهمترین نکته که در رد اثر این داروها باید مورد توجه قرار گیرد این است که این گونه داروها باید بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ظاهر می‌گردد 
به طور کلی داروهای مقوی معده جزو داروهای اصلی تشکیل دهنده تنطورهای معطره می‌باشد و در اغلب کتب رسمی داروئی ذکر شده و در بسیاری از نوشابه‌های الکلی مقوی معده وارد می‌شوند. از طرفی الکل در این نوع فرآورده‌ها بعنوان عامل تحریک کننده غدد ترشحی و آرام بخش انجام وظیفه می‌نمایند 
داروهای باد شکن گازهای معده را بوسیله شل کردن (اثر ضد تشنجی) دریچه‌های ورودی و خروجی معده خارج نموده و به واسطه تحریک کم بافت مخاطی خون رسی به قسمت‌های فوقانی اندام گوارشی را تقویت کرده و هم چنین حرکات دودی معده را تشدید می‌نمایند. داروهای بادشکن علاوه بر این اغلب دارای اثر ضد التهابی نیز بوده و از نزله‌های معده‌ای جلوگیری می‌نمایند 
● داروهای مقوی معده:
▪ مواد تلخ: در دزهای مورد استفاده فقط دارای اثر مواد تلخ هستند. ریشه ژانسیان – گیاه قنطریون – پوسته گنه گنه – گیاه خار مقدس – میوه گیاه آذرقی با کوچوله 
▪ مواد تلخ معطر: علاوه بر تاثیر ماده تلخ اثر فرعی و جانبی هم ظاهر می‌گردد. گیاه افسنطین (‌داروهای تلخ و صفرآ آور) - پوست نارنج و میوه ترنج (مواد تلخ و قابل تخمیر) – ریشه سنبل ختائی (ماده تلخ و ضد تشنج) - ریزوم اگپر ترکی، ماده ایست تلخ ضد تشنج و آرام بخش
▪ ادویه‌جات: در اثر تحریکات بافت مخاطی معده عمل پر شدن خون در بافت‌های آن انجام می‌شود. همچنین غدد بزاقی و غدد ترشحی معده تحریک می‌گردد. پوست دارچین – زنجبیل – قرنفل – میوه هل – فلفل – دانه خردل
مهترین داروهای گیاهی که دارای اثر بادشکن می‌باشند عبارتند از :
زیره – رازیانه – انیسون – بابونه – بومادران – نعناع و بعضی ادویه‌ها مانند هل و غیره. هنگامیکه د رنسخه طرح شده داروی مقوی معده، خاصیت ضد تشنجی بادشکن ها کافی نباشد در این صورت داروهای حاوی هیوسیامین به آن اضافه می‌نمایند. 
برای این منظور به مخلوط داروی گیاهی در حد ۱۰ درصد برگ بذرالبنج (ژوسکیام)‌و در غیر این صورت تنطور بلادن (به مقدار ۰۳/۰ گرم) اضافه می‌نمایند. 
گاستریت‌های حاد و مزمن جزو شایع‌ترین عوارض التهابی معده می‌باشندکه در حقیقت التهاب بافت مخاطی معده بوده و جزو زخم‌های معده محسوب می‌گردند. برای معالج گاستریت‌ها اغلب به مقدار زیاد از گل‌های بابونه که دارای خواص ضد التهابی و ضد تشنجی بارزی می‌باشنداستفاده می‌شود. این داروی گیاهی اغلب به صورت منفرد به شکل چای دم کرده و یا به نحو مطلوب‌تر به صورت عصاره الکلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای معالجه زخم‌های معده علاوه بر این از ریشه شیرین بیان یا فرآورده‌هایی که از ماده‌ی موثر اصلی آن یعنی اسید کلیسیریزیک تهیه می‌شود، استفاده می‌نمایند.
داروهای مرتبط با مقوی وعده :  آنتی فلاتولنس
دسته ها :
يکشنبه چهارم 11 1394


چند نکته برای شیردهی موفق


 

 

چند نکته برای شیر دهی موفق

 

 

1) در ماه های اول شیردهی، نوزاد هر ۴۵ تا۶۰ دقیقه یکبار شیر می خواهد، پس این طبیعی است که میزان نیاز شما به انرژی، ویتامین واملاح معدنی در این زمان نیز افزایش پیدا کند.

 

 

۲) همیشه گریه کردن کودک شما نشانه گرسنگی او نیست بسیاری از کودکان تا ۴ ماهگی دچار دل دردهایی هستند که به آن کولیت می گویند. مطمئنا شما از دیدن ناراحتی نوزادتان ناراحت می شوید، ولی باید این نکته را بدانید که شما مقصر نیستید و مطمئن باشید پس از مدتی زیر نظر متخصص نوازدان (حدودا ۴ ماهگی) این مشکل به طور معمول برطرف خواهد شد.

 

 

۳) معمولا در پایان روز میزان شیر شما کمتر می شود که این طبیعی است. همچنین در زمانی که خیلی خسته هستید، سعی کنید در هنگامی که کودک تان خواب است شما هم استراحت کمی داشته باشید.

 

 

۴) داشتن میان وعده های مناسب به خصوص میوه در طول روز بسیار ضروری و کمک کننده است.

 

 

۵) سعی کنید زمانی که شیرتان زیاد است آن را به مدت یک تا دو روز در شیشه و در یخچال نگهداری کنید.

 

 

۶) شما باید در طول روز میزان زیادی مایعات بنوشید. به طور متوسط ۶-۷ لیوان آب برای شما ضروری است. در ضمن حتما ۲-۳ لیوان شیر را نیز در رژیم خود داشته باشید. هندوانه و طالبی نیز به علت داشتن آب فراوان از جمله موارد توصیه شده در دوران شیردهی است.

 

 

۷) سعی کنید از دادن شیرخشک یا آب از طریق شیشه حداقل برای ۲ ماه اول پرهیز کنید.

 

 

۸) مصرف قهوه و چای پررنگ نیز دردو تا سه ماه اول باید محدود شود.

 

 

۹) در صورت کمبود واقعی ترشح شیر، ۳-۴ قاشق مرباخوری جوانه گندم را در سالاد یا در غذاهای دیگر مخلوط کنید.

 

 

۱۰) انگور، انجیر، لیمو و پرتقال از میوه های مفید برای افزایش شیر است. لذا مصرف آن را برای مادران شیرده توصیه می کنم.

 

 

۱۱) وجود هویج، سیب زمینی و عدس نیز در رژیم غذایی به افزایش شیر شما کمک خواهد کرد.

 

 

 

 

● رژیم غذایی در دوران شیردهی

 

اکثر خانم ها که دچار افزایش وزن و چاقی در سنین میان سالی هستند و به کلینیک های کنترل وزن مراجعه می کنند شروع چاقی خود را پس از افزایش وزن ناشی از بارداری خود ذکر می کنند.

 

 

فراوان هستند مادرانی که بارداری خود را با وزن طبیعی شروع و در انتهای دوران بارداری با افزایش وزنی بیش از ۲۰ تا ۳۰ کیلوگرم مواجه می شوند. مشکل وقتی حادتر می شود که این افزایش وزن پس از تولد نوزاد نه تنها کاهش نیافته، بلکه بعضی از آنها حتی چاقی بیشتر را پس از آن تجربه می کنند. شیر دادن مادر به نوزاد علاوه بر آثار فراوانی که در رشد نوزاد خواهد داشت، کمک قابل توجهی به بازگشت به وزن طبیعی خواهد بود. خیلی از مادران که عدم ترشح شیر کافی را بهانه قطع شیردهی می دانند، کاملا در اشتباهند.

 

 

چراکه در اکثر موارد، مشکل در عدم کفایت تولید و ترشح شیر نیست، بلکه این امر مربوط به عدم آشنایی از تکنیک های صحیح شیر دادن است. لذا به ویژه در مادران چاق؛ در مراحل اولیه شاید مکیدن شیر برای نوزاد سخت باشد و نباید از شیر دادن ناامید شده و برای آموختن تکنیک های صحیح شیر دادن حتما با پزشک متخصص زنان یا پزشک اطفال مشورت کنند. لذا توصیه اساسی آن است که از فرصت شیردادن نه تنها برای رشد کافی کودک تان، بلکه برای بازگشت به وزن طبیعی قبل از زایمان نهایت بهره را ببرید.

 

 

یکی از نکاتی که باعث نگرانی خیلی از مادران به ویژه آنان که که تجربه بارداری اول را دارند می شود آن است که اگر در دوران پس از زایمان رژیم غذایی شروع کنند قادر به شیر دادن کافی به نوزادشان نبوده یا به عبارتی کودک شان وزن نخواهد گرفت. لذا با توصیه آشنایان و دوستان شروع به پرخوری کرده، بدین بهانه که نوزاد سالمی داشته باشند.

 

در حالی که واقعیت آن است، شما حتی اگر دچار افزایش وزن بی رویه در دوران بارداری نباشید، برای کافی بودن ترشح شیر نیاز به خوردن خیلی از مواد غذایی در دوران شیردهی نخواهید داشت.

 

 

 

● دلایل مهم چاقی دردوران شیردهی

 

از علل مهم چاقی دردوران شیردهی یکی عدم تحرک و دیگری همین تصور غلط نیاز به انرژی فراوان برای تامین رشد نوزاد است. توصیه های زیر برای بازگشت شما به وزن طبیعی در هنگام شیردهی مهم است:

 

 

۱) از چاقی و افزایش وزن بی رویه ناشی از بارداری خود نهراسید. هیچ هنگام، حتی پس از افزایش وزن زیاد که در دوران بارداری به دلیل روش ناصحیح تغذیه برای شما ایجاد شده است، برای جلوگیری از عوارض جانبی چاقی و بیماری های متابولیک دیر نخواهد بود. علاوه بر این، توصیه اکید متخصصان آن است که قبل از آنکه قصد بارداری مجدد داشته باشید، حتما وزن خود را به حد مطلوب باز گردانید.

 

 

۲) شما می توانید پس از ماه اول شیردهی تلاش برای بازگشت به وزن طبیعی خود را شروع کنید. البته نیازهای تغذیه ای شما در این دوران با زمان های دیگر عمر متفاوت است. از طرف دیگر، سرعت کاهش وزن شما با حالات معمولی قطعا متفاوت خواهد بود.

 

مطالعات معتبر علمی اخیر حاکی از آن است که کاهش وزن، نیم کیلوگرم در هفته در بین هفته های ۴ تا ۱۴ پس از بارداری حتی در مادرانی که نوزادشان فقط از شیر آنان تغذیه می کند باعث کاهش ترشح شیر و نیز کمبود رشد نوزادان نمی شود. به شرطی که رژیم آنان منطقی تنظیم شود. لذا تنظیم انرژی و ریزمغذی های لازم و نیز رژیم غذایی مطلوب در دوران شیردهی باید توسط متخصص تغذیه تنظیم شود.

داروهای مرتبط با شیردهی : کربواسلیم ، اسلیم فول ، فموره 

دسته ها :
پنج شنبه اول 11 1394

چطور سرفه را متوقف کنیم؟

سرفه کردن

سرفه ی پشت سرهم و آزاردهنده می تواند شخص را ناراحت و دست پاچه کند. داروهای ضد سرفه هم فقط به طور موقتی علائم آن را کاهش می دهند و خیلی کم روی عفونت، سوزش و تولید خلط در مجاری تنفسی که باعث ایجاد سرفه می شوند، تاثیر می گذارند.

 

برای این که بتوانید به طور موثری سرفه خود را متوقف کنید و علائم آن را بهبود دهید، به توصیه های زیر عمل کنید:

 

1- آب و مایعات فراوانی بنوشید.

این کار باعث نرم شدن خلط در قفسه سینه شما می شود. اگر سرفه شما در اثر ابتلای به سرماخوردگی یا آنفلوآنزا، به وجود آمده باشد، مصرف زیاد آب و مایعات بهترین راه برای کاهش طول مدت آن است. حداقل روزانه 8 لیوان آب بنوشید. می توانید کمی آب لیمو ترش نیز به آن اضافه کنید.

 

2- هوای محیط زندگی خود را مرطوب نگه دارید.

هوای خشک باعث خارش گلو و ایجاد سرفه خشک می شود، لذا بوسیله یک دستگاه بخور هوای خانه را مرطوب نگه دارید. هوای گرم و مرطوب، خلط را نرم کرده و راه های تنفسی را باز می کند. اگر کمی هم قطره اکالیپتوس به آب دستگاه اضافه کنید، خلط ها را سریع تر از بین می برد، زیرا ریه ها را تحریک کرده و راه های بینی را پاک می کند.

اگر دستگاه بخور ندارید، روی سرتان یک حوله بیندازید و صورت خود را بر روی یک بخارهای یک ظرف آب جوش بگیرید. چند دقیقه به آرامی زیر حوله نفس بکشید (در اصطلاح بخور دهید) . چند بار در روز این کار را تکرار کنید.

 

3- عسل بخورید.

در یک بررسی روی کودکان 2 سال به بالا که مبتلا به عفونت دستگاه تنفسی فوقانی بودند، محققان قبل از خواب شبانه 2 قاشق مرباخوری عسل به کودکان دادند. سپس دریافتند که عسل به اندازه داروهای ضد سرفه در کاهش سرفه های شبانه (در خواب) و بهبود کیفیت خواب کودکان موثر بوده است.

بهترین راه برای بهبود گلودرد و سرفه های آزاردهنده این است که عسل را در چای کمرنگ یا آب گرم حل کنید و بنوشید.

اما به یاد داشته باشید که هرگز به کودکان زیر یک سال ، عسل ندهید، زیرا باعث بروز مسمومیت بوتولیسم خطرناک در آنها می شود.

 

4- از مواد محرک موجود در هوا دوری کنید.

مواد شیمیایی موجود در تمیز کننده ها و ضد عفونی کننده های خانگی و نیز در خوشبو کننده های هوا می توانند مخاط گلو را اذیت کنند، سرفه را بدتر کنند و باعث سوزش چشم ها، گلو و دهان شوند. اگر می خواهید سرفه هایتان بهبود یابد، نباید از مواد شیمیایی پاک کننده با بوی تند و زننده استفاده کنید.

همچنین سیگار نکشید و در جاهایی هم که دود سیگار وجود دارد، توقف نکنید (یعنی حتی در معرض دود سیگار افراد دیگر هم قرار نگیرید).

داروهای مرتبط با سرفه : آیسپاین ، دکسترومتورفان ، گایافنزین ، 

دسته ها :
سه شنبه بیست و نهم 10 1394

غذاهای مفید برای تقویت فعالیت جنسی مردان

در کنار غذاهای اصلی،مواد غذایی زیر می‌توانند تاثیر زیادی بر افزایش قوای جنسی در مردان داشته باشند.

مهمترین عامل در فعالیت جنسی مردان قدرت و مدت ماندگاری نعوذ است . برای این منظور سلامت سیستم جریان خون الزامی است بنابراین پیشگیری از بیماریهای موثر بر رگها از جمله دیابت و چربی خون بالا ضروری است. پس تا می‌توانید از انواع میوه ، سبزیجات ، حبوبات و پروتئینهای ساده مصرف کنید .

آب انار:

یکی از مواد غذایی مفید در تقویت نیروی جنسی مردان مصرف آب انار است.بر اساس پژوهشهای انجام شده ، میزان اختلال نعوذ در مردان بدنبال مصرف آب انار به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده است .

برای رسیدن به میزان مطلوب ، باید روزانه یک لیوان آب انار طبیعی نوشید . این نوشیدنی در فصل پاییز براحتی در دسترس است اما در دیگر فصلها می‌توان از رب انار استفاده کرد. شربتی با غلظت دلخواه از رب انار تهیه کنید و روزانه یک لیوان از آن را بنوشید . هرگز از آب انار غافل نشوید.

سالاد میگو :

میگو سرشار از عنصر روی است و سبزیجات برگ پهن مثل کاهو مقدار زیادی اسید فولیک دارند. گوجه فرنگی و لیمو ترش با مقادیر بالای ویتامین ث و روغن زیتون با ویتامین ای مکمل مناسبی برای این سالاد هستند. این سالاد با رساندن مواد لازم قدرت اسپرم سازی را افزایش می‌دهدو سبب افزایش قوای جنسی می شود. از همین جا به آقایان توصیه می‌کنم خسیس بازی را کنار بگذارند و با مصرف حداقل هفته‌ای یکبار از این سالاد هم قوای جنسی خود را تقویت کنند و هم بقیه اعضای خانواده را با این دسر خوشمزه به شعف آورند .

سوپ جو :

جو باعث افزایش هورمون تستوسترون در مردان می‌شود . اشتباه نکنید ؛ این افزایش هورمون در مردان اتفاق می‌افتد و در خانمها هیچگونه تاثیر هورمونی ندارد. هورمون تستوسترون برای افزایش میل جنسی لازم است . این سوپ اگر با برخی سبزیجات معطر بخصوص نعنا و ترخون تهیه شده باشد بسیار مقوی‌تر خواهد شد .

اسفناج :

آیا کارتون ملوان زبل را دیده‌اید؟ در مردان می‌توان چنین اثری را ( البته کمی خفیف‌تر ) دید . این سبزی سرشار از منیزیوم است که باعث گشاد شدن رگهای خونی می‌شود. به این ترتیب جریان خون اندام تناسلی قدرت لازم برای نعوذ را تامین می‌کند .

لیمو ترش :

این میوه خوش عطر و طعم ، با تامین ویتامین ث کافی ، تاثیر بسزایی بر تولید و تحرک سلولهای اسپرم دارد. به این ترتیب کیسه منی در مدت زمان کوتاهتری پر شده و میل جنسی را افزایش می‌دهد .

زغال اخته :

این میوه ترش و خوشمزه دارای فیبرهایی است که مانع از جذب کلسترول در دستگاه گوارش می‌شود.در نتیجه احتمال رسوب این چربی در رگها کاهش می‌یابد و کمک موثری بر افزایش جریان خون خواهد بود.

علاوه بر این اثر طولانی مدت ، تاثیر کوتاه مدتی بر جریان خون دارد که بعضی از متخصصین تغذیه از آن بعنوان ویاگرای طبیعی نام برده‌اند .

عسل :

رسیدیم به یکی از شگفتیهای طبیعت . ماده‌ای که حاصل فرایندی ساده بر روی شهد گلها در بدن زنبور عسل است . انسان با وجود پیشرفت غیر قابل انکار تکنولوژی هنوز نتوانسته است عسل مصنوعی بسازد. عسل با داشتن انواع ویتامینهای گروه ب می‌تواند در تولید هورمون تستوسترون موثر باشد. پژوهشها نشان داده‌اند که ماده‌ای حاوی عنصر بور در عسل وجود دارد که جریان خون و میل جنسی را در مردان افزایش می‌دهد.

داروهای مرتبط با افزایش میل جنسی : لیبیدوکس

دسته ها :
جمعه بیست و پنجم 10 1394

هر آن چه باید در مورد درمان سوختگی ها بدانید:


 


سوختگی ها یکی از مشکلات شایع و بالقوه خطرناکی هستند که همه ی انسان ها به درجاتی گوناگون در طول حیات شان به آنها مبتلا می شوند و ممکن است همه ی رده های سنی و هردوجنس را در همه ی نقاط جهان درگیر سازند. به همین دلیل شناسائی انواع سوختگی و نحوه ی برخورد صحیح با آنها اهمیت بسزائی دارد که در سطور بعدی به اختصار در این مورد اطلاعاتی ارئه می گردد.


از نظر تعریفی سوختگی عبارت است از: هر گونه آسیب به پوست، مخاط و بافت های زیر پوست که با حرارت مستقیم یا غیر مستقیم ایجاد می شود.


قبل از تقسیم بندی انواع سوختگی ها باید گفت که به طور کلی پوست انسان از سه لایه تشکیل شده است که از بالا به پائین عبارتند از : اپیدرم یا روپوست، درم یا میان پوست و هیپودرم یا زیرپوست.


دونوع تقسیم بندی اساسی برای سوختگی ها وجود دارد: الف- تقسیم بندی براساس سطح سوختگی و ب- تقسیم بندی براساس شدت سوختگی


الف- انواع سوختگی براساس سطح سوختگی:


1-     سوختگی درجه یک- در این نوع سوختگی فقط لایه ی بالائی یا اپیدرم آسیب می بیند و سرخی، تورم و درد در ناحیه ی سوخته به وجود می آید. پوست در حین لمس دردناک است. این نوع سوختگی معمولاً طی چند روز به سرعت و بدون به جا گذاشتن آثاری از قبیل تغییر رنگ یا ایجاد اسکار یا جوشگاه بهبود می یابند.


2-     سوختگی درجه دو- در این نوع سوختگی لایه ی اپیدرم به همراه قسمتی یا تمام لایه ی درم آسیب می بیند. پوست سوخته  بسیار دردناک، ملتهب، مرطوب و اغلب تاول دار بوده و در حین لمس نیز دردناک است. این سوختگی دیرتر از سوختگی نوع اول و طی زمانی سه تا چهار هفته ای بهبود می یابد و اسکار یا تغییر رنگ به جای می گذارد.


3-     سوختگی درجه سه- در این نوع سوختگی آسیب تا لایه ی هیپودرم یا حتی چربی زیر پوست، عضلات یا گاه تا استخوان ها و اعصاب پیشروی می کند. محل سوخته به رنگ سیاه ذغالی، خاکستری یا سفید درآمده و به دلیل تخریب اعصاب زیرین پوست اغلب درد نیز وجود ندارد ولی گاه نیز دردهای بسیار شدید وجود دارند. ممکن است به دلیل از دست دادن شدید و وسیع آب و املاح بدن فرد در حالت شوک باشد.  مبتلایان به این نوع سوختگی حتماً باید در بیمارستان بستری شده و تحت مراقبت های تخصصی و گاه اعمال جراحی گوناگون یا پیوند پوست قرار بگیرند.


 ب- تقسیم بندی براساس شدت سوختگی:


۱- سوختگی خفیف :   

سوختگی درجه سه در کمتراز2% سطح بدن  یا

سوختگی درجه دو در کمتر از 15% سطح بدن یا

سوختگی درجه یک در کمتر از 50% سطح بدن


 ۲- سوختگی متوسط :

سوختگی درجه سه بین 2 تا 10% سطح بدن (بجز دست و پا، صورت، دستگاه تنفسی فوقانی و دستگاه تناسلی)  یا

سوختگی درجه دو بین 15 تا 30% سطح بدن   یا

سوختگی درجه یک در بیش از 50% سطح بدن۳- سوختگی شدید :

سوختگی درجه سه در بیش از 10% سطح بدن  یا

سوختگی درجه دو در بیش از 30% سطح بدن  یا

سوختگی با اسید یا برق گرفتگی   یا

سوختگی در بیمار دارای بیماری زمینه ایهمان طور که می دانیم درجه حرارت طبیعی بدن انسان در حدود 37.2 درجه ی سانتی گراد است و معمولاً در حرارت های کمتر از 43 درجه ی سانتی گراد سوختگی ایجاد نمی شود. درجه حرارت های بین ۴۴ تا ۵۵ درجه ی سانتی گراد آسیب قابل ملا حظه ای به بافت ها وارد می کنند . درجه حرارت های بالاتر از ۵۶ درجه سانتی گراد، باعث انعقاد پروتئینهای بدن شده و ساختار پوست را در زمان کوتاهی تخریب می کنند.


عوامل تعیین کننده اهمیت سوختگی ها  شرایطی هستند که میزان سوختگی را تشدید می کنند و عبارتند از:

۱- درجه سوختگی

۲- درصد سوختگی (وسعت) 

۳- شدت سوختگی   

۴- سن مصدوم 

۵- محل سوختگی

۶- همراهی سوختگی با عوامل زمینه ای از قبیل دیابت یا بیماری های ضعیف کننده ی سیستم ایمنیاز علل مهم ایجاد سوختگی می توان به نور خورشید، شعله ی آتش، جریان برق، بخار آب، مواد مذاب و جوشان، سطوح فلزی یا غیرفلزی داغ، مواد شیمیائی از قبیل اسیدها یا قلیاهای مختلف، اشعه ی ایکس و مواد منفجره اشاره کرد.


از نظر وسعت سوختگی باید به طور مختصر گفت که درصدی از سطح بدن که دچار سوختگی شده است اهمیت زیادی در رویکرد درمانی و تخمین عاقبت بیمار سوخته دارد. به طور متوسط مساحت کف دست هر فرد تقریباً یک درصد از کل سطح بدن وی را به خود اختصاص می دهد و با قرار دادن کف دست بر ناحیه ی سوخته می توان "درصد" سوختگی را با تقریب قابل قبولی محاسبه کرد. هرقدر "درصد" سوختگی بالاتر بود، حال بیمار وخیم تر و اهمیت درمان وی بالاتر است. همچنین در افراد بزرگسال ناحیه ی سرو گردن حدود 9%، هر دست (دوطرف) 9% و هرپا (دوطرف) 18%، جلوی تنه 18%  پشت تنه 18% و ناحیه ی تناسلی حدود 1% از سطح بدن را به خود اختصاص می دهند. در مورد کودکان این نسبت ها متفاوت بوده و پیچیدگی بیشتری دارند.


در مورد نحوه ی برخورد و درمان انواع سوختگی توصیات درمانی براساس درجه ی سوختگی ارائه می شوند:


در سوختگی درجه یک بهترین کار فرو کردن عضو سوخته یا کمپرس منطقه ی سوختگی با آب سرد است ولی نباید آب بسیار سرد باشد و یا یخ را مستقیماً بر سطح سوخته تماس داد، چون شدت آسیب بافتی را بیشتر می کند. همچنین استفاده از کره، خمیر دندان، برش های سیب زمینی، جوش شیرین، سفیده ی تخم مرغ و سایر روش های مشابه منشاء علمی نداشته و توصیه نمی شوند. پانسمان ساده و خشک منطقه ی سوخته کفایت می کند و نیازی به استفاده از پانسمان های اختصاصی با گاز وازلین یا موارد مشابه نیست.


در سوختگی درجه دو باید در ابتدا منطقه ی سوخته را در شرایط استریل پانسمان کرد، بیمار از نظر وجود یا عدم وجود علائم شوک و هشیاری بررسی شود و در بیمارستان یا مراکز درمان سوختگی درمان صورت بپذیرد. نباید در این حالت تاول ها را ترکاند یا سعی در برداشتن پوست سوخته و باقی مانده کرد. استفاده از مواد فوق الذکر یا سایر درمان های محلی و خانگی در این حالت نیز منطقی نبوده و برای از بین بردن تاول ها می توان در محیط درمانی مناسب با سوراخ کردن تاول ها با سوزن های استریل اقدام کرد.


در سوختگی درجه سه باید بیمار بلافاصله به مرکز درمانی مجهز و اختصاصی برای درمان سوختگی اعزام شود و کارهای بعدی از قبیل جراحی یا پانسمان های اختصاصی در این مراکز انجام شود. در صورتی که دراین سوختگی ها لباس ها به پوست چسبیده باشند، نباید با خشونت این لباس ها را جدا کرد و مجدداً باید بر این موضوع تأکید داشت که درمان های محلی و خانگی هیچ نقشی در درمان این سوختگی ها ندارند.می توان گفت تقریباً حدود ده درصد از سوختگی ها نیاز به بستری در بیمارستان و مراقبت های شدید پزشکی دارند.


سن بالاتر از 55 سال از کمتر از 5 سال، وجود شوک، سوختگی نواحی تناسلی، دست و پا و صورت و مسیرهای هوائی از قبیل بینی و دهان و وجود مشکلات زمینه ای همچون دیابت، بیماری های قلبی و عروقی و تنفسی از عوامل خطر در بیماران مبتلا به سوختگی محسوب می شوند و نیاز به اهتمام و دقت بیشتری دارند.  

  


سوختگی های الکتریکی یا ناشی از مواد شیمیائی یا مواد منفجره از سوختگی های خطرناکی به حساب می آیند که نیاز به تدابیر درمانی تخصصی و پیچیده دارند که شرح و بسط این درمان ها در این مختصر نمی گنجد.


در مورد استفاده از پوست مصنوعی در ترمیم اسکار سوختگی ها کارهای جدید و امیدافزائی    انجام شده اند  و محققین در آمریکا و آلمان در حال بررسی ساختن پوستی در محیط آزمایشگاه هستند که از نظر کدهای ژنتیکی با پوست انسان هم خوانی داشته و بتواند پس از پیوند به حیات خود ادامه دهد. یک راه برای تولید پوست مصنوعی کشت دادن سلول های بخصوص و مؤثر در رشد پوست در محل سوختگی است که به تدریج تار و پود و داربستی برای تشکیل پوست سالم در آینده می شوند. یکی دیگر از   گزینه های ساخت پوست مصنوعی نیز استفاده از الیاف تار عنکبوت است. نوعی از پوست مصنوعی نیز ساخته شده است که مصارف آموزشی برای دانشجویان پزشکی دارد و برای سوختگی ها کاربرد ندارد.  شایان ذکر است که این موضوعات تا به حال در مرحله ی تحقیق و آزمایش هستند و هنوز توانائی تولید پوست مصنوعی به شکل انبوه و در دسترس تمامی بیماران در کل جهان وجود ندارد و هنوز درمان استاندارد و طلائی سوختگی های عمیق پیوند پوست طبیعی به دست امده از سایر نقاط بدن می باشد.


در مورد سوختگی ناحیه ی پوشک شیرخواران باید گفت این ضایعه ی پوستی گرچه نام "سوختگی" را به دنبال خود دارد، ولی در واقع "سوختگی" نیست و جزو "اکزما"های پوستی محسوب می شود. در این حالت که بدلیل بسته بودن طولانی مدت ناحیه ی پوشک و تماس دراز مدت پوست کودک با محیط مرطوب و در تماس با ادرار یا مدفوع  ایجاد می شود، سرخی، التهاب، خارش و سوزش در محدوده ی کشاله ی ران و سطح بالائی و خارجی دستگاه تناسلی به وجود می آید. رویکرد درمانی به این  حالت کاملاً متفاوت و مجزای از سوختگی ها می باشد. بهترین درمان این حالت باز نگه داشتن کودک و عدم استفاده از پوشک به همراه استفاده از کرم ها و سایر درمان های موضعی خنک کننده و ترمیم کننده و گاه نیز استفاده از داروهای کورتونی موضعی است. به طور متوسط درمان این حالت حدوداً دوهفته زمان نیاز دارد.


"آفتاب سوختگی" مقوله ی دیگری است که جزو آسیب های ناشی از اشعه ی ماوراء بنفش طبقه بندی می شود و تظاهرات بالینی آن اغلب به شکل سوختگی درجه یک یا گاه درجه دو در نواحی در معرض تماس با نور خورشید همچون صورت، پشت دست ها، بازوها، پشت و کتف و سینه می باشد. در این حالت می بایست بلافاصله تماس با نور خورشید را قطع کرد و با کمپرس آب سرد- ولی بدون قرار دادن یخ بر ناحیه ی مبتلا- سعی در کاهش حرارت منطقه ی آسیب دیده کرد و با استفاده از فرآورده های موضعی ترمیم کننده و قابض سعی در درمان سوختگی کرد. در صورت وجود علائم شوک باید درمان های تکمیلی در مراکز درمانی انجام پذیرد. شایان ذکر است که خطر یک بار آفتاب سوختگی در ایجاد بدخیمی های پوستی برابر یا حتی بیشتر از خطر چندین سال تماس مزمن و متوالی با نور خورشید    می باشد و نباید از آفتاب سوختگی غافل بود و یا به آن کم توجهی کرد.

داروهای مرتبط با سوختگی : اکبر1 ، آلبومین انسانی ، آلفا 

دسته ها :
چهارشنبه بیست و سوم 10 1394
شکست غول چاقی ( متن چاپ شده در روزنامه آسیا مرداد 93 )

آیا هم چنان با آن چند کیلو چربی درگیرید ؟ هر روز رژیم ؟ هر روز ناامیدی ؟ این چاق می کند و آن لاغر می کند ! اگر از آن دسته چاق ها هستید که بدنبال تناسب اندام به هر دری می زنید ، این متن را تا آخر بخوانید .

چاقی آنقدر ها هم که شما فکر می کنید غول نیست . بزرگترین غول در زندگی ما  جهل است . بله .  جهل !  یک روزی  نمی دانستم که دراز و نشست شکم کوچک نمی کند ، آن روزها دستگاه دراز ونشستی بود که فنری بود ، یک فنر با دو پدال و دو دسته ، آنقدر با آن دراز و نشست کردم که فنر پاره شد و خورد توی صورتم .بعد ها دانستم که دراز و نشست شکم کوچک نمی کند و تنها مهره های کمر را نابود می کند . آن روزها خیال می کردم مشکل با رژیم حل می شود ، همه رژیم های غذایی دنیا را گرفتم ،بعد ها فهمیدم که رژیم هم درمان چاقی نیست . یک روزی برای دوچرخه ثابت کلی هزینه کردم ، زانو درد گرفتم و متوجه شدم ورزش هم چاره این درد نیست . این روزها به کار هایی که برای لاغر شدن کردم می خندم .بیشتر بیمارانم در جلسه مشاوره و معارفه می گویند : خانم دکتر ، مشکل اصلی ما این است که تحرک نداریم . جالب است بدانید که برای لاغر شدن ورزش ضروری نیست . ممکن است کمی تحرک ، آن هم مناسبش ، به ما در لاغر شدن کمک کند اما ورزش برای لاغر شدن الزامی نیست . می شود بدون هیچ تحرکی لاغر شد . من اهل رژیم های یک کف دست نانی و یک قوطی کبریت پنیری نبودم ، رژیم هایی می گرفتم که گرسنگی نداشت و فقط ترکیبات غذایی خاصی می خوردم  . یک بار بقدری گوشت و سبزی خوردم که بوی اسید گرفته بودم . در یکی از این عملیات لاغری ،یک روز غذا می خوردم ، یک روز نان خالی .

بیمارانم ، دیروز من هستند ، همه این بازی ها را می شناسم . چاقی باید ریشه ای درمان شود . شاید نوشته های مرا روی اینترنت یا  در مجله ها ی مختلف خوانده باشید . عنوان انها معمولا" این است : " درمان ریشه ای چاقی " بدون رژیم ، بدون دارو ، بدون ورزش ، بدون دستگاه  .

جهل، ریشه چاقی و آگاهی ، تنها درمان آن است .

بیشتر شما فکر می کنید که همه چیز را می دانید  ، خانمی می گفت : من خدای رژیمم ، کالری هر چیزی که می خواهید از من بپرسید . این اشتباه ترین چیزی بود که علم یک روزی به آن رسید که میزان کالری دریافتی ما سبب چاقی می شود .امروز من با جرات می گویم چاقی هیچ ارتباطی با میزان کالری دریافتی ما ندارد .

همه شما فکر می کنید می دانید چه چیزی چاق می کند و چون نمی توانید از آن چیز ها دل بکنید به خودتان برچسب بی ارادگی و تنبلی می زنید . نه ! شما تنبل و بی اراده نیستید . شما فقط نمی دانید . چاقی را نمی شناسید ، ریشه های چاقی را نمی شناسید ، از چند کیلو چربی غول بی شاخ و دمی ساخته اید که نمی توانید شکستش دهید . و البته این طبیعی است ، چطور می شود غول خیالی و خود ساخته را شکست داد ؟! دشمن اگر بیرونی باشد می شود از پسش بر آمد ، امان از روزی که خیال کنیم دشمنی داریم .

صلاح من در جنگ با غول خود ساخته بشر آگاهیست ، بله آگاهی .جهل  سبب چاقی است ، تنها آگاهی می تواند لاغر کند  . آگاهی درمان تمام درد های بشر است .

حتما" می گویید که همه چیز را می دانید . باور کنید که آنچه را که شما می دانید یک مشت باور غلط بیشتر نیست ، شما می گویید همه راه ها را رفته اید . به شما اطمینان می دهم یا آن راه ها استباه بوده اند یا اینکه شما راه را نصفه نیمه رفته اید .

چه کسی گفته که نوشیدن آب زیاد لاغر می کند ، چه کسی گفته  که روغن چاق می کند یا سبب گرفتگی عروق و کبد چرب می شود .چه کسی گفته که مغز ها چاق کننده اند ؟ این ها همه باور های غلط است . رژیمی رژیمی رژیمی ؛ یعنی چه ؟ دایت از یک کلمه یونانی گرفته شده که معنایش " راهی برای زندگی " ست . من نمی دانم چطور تبدیل شده به گرسنکی کشیدن و چیز های عجیب و غریب دیگر . چند وقت پیش در فروشگاهی دیدم روی بسته های قارچ نوشته رژیمی !  هیچ چیز رژیمی وجود ندارد ، غذا فقط غذاست ، این ها تبلیغات تجاری هستند .

افراد می آیند و می خواهند لاغر شوند تا سالم شوند ، چاقی بیماری نمی آورد ؛ این بیماری و عدم تعادل در جسم و روان ماست که چاق می کند ، اگر سالم شوید حتما" لاغر می شوید . به جای  اینکه دایم با آن چند کیلو بجنگید بهتر است وقت و پولتان را صرف سالم و متعادل شدن جسم و روان خود کنید ؛ چربی ها خودشان می روند .خانمی می گفت : خانم دکتر ، نجاتم بده ، بخاطر چاقی با شوهرم مشکل پیدا کردم . به او گفتم :عزیزم تو به خاطر چاقی با شوهرت مشکل پیدا نکردی بلکه بخاطر رابطه خراب با شوهرت چاق شدی .شما بعلت چاقی افسرده نمی شویید ، بعلت افسردگی چاق می شوید .شما بخاطر چاقی ، حالتان خراب نیست . به خاطر حال خرابتان چاقید .چاقی نشان از درون خراب من دارد .چاقی نشانه حال خراب من است ، چاقی نشانه عدم تعادل در جسم و روان من است . چاق نشانه تغذیه نا آگاهانه و جاهلانه من است .برای لاغر شدن چند کیلو چربی را هدف گرفته ای و غلط است ، سر پیکان را به سوی خود بر گردانید ، " از ماست که بر ماست "  . خودت را تغییر بده ، تغذیه ات را تغییر بده ، آنوقت پاهایت را روی هم بینداز و غذایت را بخور و از سلامتی و تناسب اندامت و همچنین از غذایت لذت ببر .

خانمی می گفت : نمی دانی خانم دکتر من چقدر پول خرج کرده ام ، به او گفتم : تو پولت را جای اشتباهی خرج کرده ای ، اگر من در مسیر زندگی ات قرار می گرفتم به تو می گفتم پولی که خرج چند کیلو چربی کردی را خرج روانپزشک و روانشناس کنی ، تو حالت خرابه ، چاقی تو حاصل حال خرابه . افراد ریشه را رها کرده اند و به نشانه ها چسبیده اند . تب داری ، از تب بر کاری ساخته نیست ، تب نشان عفونت در بدن است ، عفونت را باید درمان کرد ، میکرب را باید نابود کرد ، ایمنی بدن را باید بالا برد .چند کیلو چربی فقط نشانه است ؛ نشانه نا آگاهی و جهل تو ، نشانه حال خراب تو ، نشانه عادات غلط رفتاری تو .ریشه را دریاب  . نشانه را رها کن .

درمان ریشه ای چاقی شامل دو بخش است : اول انکه چه و چگونه بخورم که بدون گرسنگی کشیدن لاغر شوم .دوم آنکه چگونه ریشه های چاقی در درونم را بخشکانم .استرس و اضطراب ، بی خوابی ، ترس ، نفرت ، احساس نا امنی ، خشم ،  اعتماد به نفس پایین ، احساسات منفی وخاطرات بد گذشته ، فکر و خیال ؛ همه این ها چاق می کنند .اگر قرار است که لاغر شویم و لاغر بمانیم همه این ها باید درمان شوند .

در درمان ریشه ای چاقی ام ابتدا چاقی را به بیمار می شناسانم ( اشتباه نکنید ، شما چاقی را نمی شناسید ، شما فقط عوارض آن مثل بد ریختی و دیابت و آرتروز را می شناسید .) بعد از آن غذا خوردن آگاهانه را یاد می دهم و سپس روی درمان درد های درون شخص کار می کنم . تمام ریشه ها را درمان می کنیم . و بعد از این درمان شما تازه می فهمید که زندگی یعنی چه .

شرکت در جلسات معارفه و مشاوره رایگان است . امید است که در این سفر همراه ما باشید .با ترازو از هر نوعش خداحافظی کنید، نه خودمان را وزن می کنیم نه غذایمان را  . با رژیم از هر نوعش خداحافظی کنید ، با کم خوری و کالری شماری خداحافظی کنید ، این جا هیچ چیزی ممنوع نیست .بزودی با دنیایی آشنا می شوید که رنج 

 در آن جایی ندارد ، استرس هایتان را پشت سر می گذارید و طعم شیرین خوشبختی را می چشید .باشد که همه موجودات شاد باشند .
داروهای مرتبط با کاهش وزن در چاقی ها : اسلیم فول ، اسلیم رایت ، درناسل 
دسته ها :
چهارشنبه بیست و سوم 10 1394

علائم سرطان تخمدان چیست؟

سرطان تخمدان یکی از کابوس‌های زنان در سراسر جهان است. آمارها نشان می‌دهد این سرطان پنجمین سرطان شایع زنان در سراسر جهان است. در آمریکای‌شمالی حدود 23هزار زن مبتلا به سرطان تخمدان زندگی می‌کنند که در مراحل مختلف درمان هستند. برخی آمارها نشان می‌دهد در برخی نقاط جهان از جمله در آسیای جنوب شرقی یک زن از هر 30 زن به این سرطان مبتلا می‌شود. 


اما آمار سازمان بهداشت جهانی نشانگر این است که یک زن از بین هر 55 زن در جهان مبتلا به این بیماری در مقطعی از زندگی‌اش می‌شود. به طور معمول این سرطان بیماری‌ای است که زنان بالای 50سال را درگیر می‌کند.


خطرناک‌ترها و کم‌خطرها


چندین نوع از سرطان‌های تخمدان وجود دارد؛ از جمله سرطان اپی‌تلیال، سرطان بوردرلاین و سرطان سلول‌های زاینده. شایع‌ترین نوع، سرطان سلول‌های اپی‌تلیال یا سلول‌های پوشش‌دهنده تخمدان‌هاست و حدود 80 تا 90درصد سرطان‌های تخمدان از این نوع هستند. سرطان‌های بوردرلاین یا سرطان سلول‌های بنیادین سرطان‌های نسبتا خوش‌خیم‌تر و کم‌خطرتری هستند که با یک جراحی کوچک قابل درمانند. سرطان سلول‌های زاینده یا جرم سل تخمدان هم بین 5 تا 10درصد سرطان‌های این عضو است و در سلول‌هایی که در آینده به تخمک بدل می‌شوند، رخ می‌دهد.


آنهایی که فرزند ندارند بیشتر در خطر هستند


اما عوامل خطر و نکاتی که ممکن است احتمال سرطان را در زنان بالاتر ببرد چیست؟ به طور کلی می‌توان چند  عامل خطر اصلی را در این مورد ذکر کرد:


1- نداشتن فرزند و باردار نشدن، دخترانی که ازدواج نمی‌کنند یا پس از ازدواج باردار نمی‌شوند بیشتر درمعرض ابتلا به این بیماری هستند.


2-  هرقدر سن بالاتر رود احتمال ابتلا به بیماری بیشتر می‌شود. عموما این سرطان زنان بالای 50 سال را به‌خود درگیر می‌کند و بیشترین افراد مبتلا بین 55 تا 60 سال را دارند.


3- داشتن سابقه ابتلا به سرطان تخمدان در یکی از افراد نزدیک خانواده از مهم‌ترین فاکتورهای ابتلا به این بیماری است. مطالعات همچنین نشان داده ابتلای نزدیکان فرد به سرطان‌‌های روده بزرگ، رکتوم، رحم یا سرطان سینه هم احتمال ابتلای فرد به سرطان تخمدان را افزایش می‌دهد.


4- زنانی که برای برطرف کردن علائم دوران یائسگی تحت هورمون درمانی قرار می‌گیرند و برای آنها داروهای هورمونی صرفا استروژنی تجویز می‌شود، اگر برای 10سال این هورمون‌ها را دریافت کنند احتمال ابتلای آنها به سرطان تخمدان افزایش می‌یابد.


5- برخی تحقیقات نشان داده، داروهای تحریک‌‌کننده تخمدان‌ها که برای استفاده‌کنندگان از شیوه درمان ناباروری IVF تجویز می‌شود، احتمال بروز سرطان تخمدان از نوع بوردرلاین را افزایش می‌دهد.


6- زنانی که به بیماری آندومتریوز مبتلا هستند احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان تخمدان دارند.


7- زنان با اضافه‌وزن زیاد و دارای BMI بالای 30 هم احتمال ابتلای بیشتری دارند.


8- زنان پاکستانی، نروژی، ایسلندی، لهستانی و هلندی بالاترین درصد مبتلایان به این بیماری را تشکیل می‌دهند. 


این دو بیماری را از هم تشخیص دهید


در مورد همه سرطان‌ها باید علائم اولیه و نشانه‌های اولیه بیماری را شناخت تا بتوان در صورت ابتلا به آن سرطان، تشخیص زودرس و درمان کامل‌تری داشت. در مورد سرطان تخمدان هم علائم هشداردهنده‌ای وجود دارد که باید آنها را بشناسید.


دکتر ژانت موسلین، پزشک متخصص زنان در بیمارستان شیکاگو سنتر می‌گوید: «یک نکته بسیار مهم در مورد علائم سرطان تخمدان وجود دارد، آن هم این است که اگر زنی علائمی مشابه بیماری سندرم روده تحریک‌پذیر TBS را برای اولین‌بار در سن بالاتر از 50 سال تجربه کند باید به احتمال ابتلا به سرطان تخمدان هم فکر کند و از این لحاظ هم مورد بررسی پزشکان متخصص قرار بگیرد.»


علائمی که می‌توان آنها را علائم احتمالی اولیه سرطان تخمدان دانست عبارتند از:


1- افزایش ناگهانی سایز شکم و علائم شبیه به نفخ شکم


2- درد دائمی و گنگ در ناحیه شکم و زیر شکم


3- سیر شدن پس از خوردن مقدار بسیار کم غذا


4- مشکل در بلع غذا


5- علائم ادراری از جمله احساس فوریت و تکرر ادرار


6- تغییر در شیوه معمول دفع


7- درد پشت به همراه احساس خستگی عمومی


نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است علائمی که مشابه علائم بیماری IBS هستند اگر  ناشی از سرطان تخمدان باشند همیشه حاضر و پایدارند در حالی که علائم IBS به صورت مقطعی ظاهر می‌شود.


اگر فرزند می‌خواهید


درمان اصلی سرطان تخمدان جراحی است البته جراحی برای برداشتن کانسر یا تخمدان‌ها ممکن است با درمان تکمیلی به صورت رادیوتراپی همراه شود. اگر پزشکان به باقی ماندن سلول‌های سرطانی در محل یا مجاورت آن شک داشته باشند برای بیمار درخواست رادیوتراپی می‌کنند.


گاهی هم ممکن است پزشکان برای بیمار درخواست شیمی‌درمانی کنند که شیمی‌درمانی یا از راه تجویز دهانی یا به‌وسیله تزریق وریدی یا از راه گذاشتن لوله کوچکی در شکم فرد بیمار انجام می‌شود.


یکی از نکات اصلی در انتخاب شیوه درمان تمایل بیمار به داشتن فرزند پس از بیماری است. در صورتی که فرد بخواهد صاحب فرزند شود پزشکان باید به احتمال درمان او بدون برداشتن تخمدان‌هایش فکر کنند البته عامل اصلی در تصمیم‌گیری در این مورد مرحله و میزان پیشرفت سرطان است. در واقع در زنان جوانی که در مرحله ابتدایی سرطانشان تشخیص داده شده‌ است می‌توان با حفظ تخمدان به خارج کردن سرطان فکر کرد. پس از جراحی برداشتن سرطان تخمدان فرد ممکن است همچنان احساس درد شکمی داشته باشد که برای او به مدت چند هفته داروهای مسکن تجویز می‌شود. احساس برگشتن به حالت طبیعی و وضعیت طبیعی بدن ممکن است تا چند هفته پس از انجام این جراحی وجود نداشته باشد.

داروهای مرتبط با سرطان تخمدان : جم سیتابین ، بواسیزوماب ، پاکلی تاکسل ، توپوتکان

دسته ها :
شنبه نوزدهم 10 1394

فواید مکمل بدنسازی از زبان بدنسازان

3 مزیت اصلی مکمل بدنسازی :

 

مقرون به صرفه هستند ; به عنوان مثال مقدار پروتئین لازم برای یک ورزشکار بالغ با وزن 100 کیلو گرم حدوداً 200 الی 250 گرم به صورت روزانه است. اگر فرد بخواهد این مقدار را با غذای روزانه خود تامین کند باید هزینه زیادی را از لحاظ وقت ( زمان لازم جهت پخت و پز ) و هزینه بپردازد.در صورتی که با کمک مکمل پروتئین می تواند بخش زیادی از این میزان را به راحتی فراهم کند.

استفاده راحت و آسان ; استفاده از این مکمل ها بسیار ساده تر و آسان تر از فراهم کردن غذای روزانه می باشد.

قابل اعتماد ; مکمل های بدن سازی به عنوان مثال آمینو ، پروتئین ، گلوتامین و کراتین و … آزمایش خود را طی سال ها و دهه های گذشته پس داده اند و اگر ورزشکاران جواب لازم را پس از مصرف این مکمل ها نمی گرفتند شما ورزشکار و بدنسازی را نمی دیدید که از این مکمل ها استفاده کنند.

بدنسازی

   مکمل پروتئین وی ( مکمل پروتئین آب پنیر ) :

مهمترین مکمل پروتئین ، پروتئین وی می باشد و این پروتئین یک منبع بزرگ پروتئین می باشد.برای رسیدن به عضلات زیبا و نیرومند بسیار مفید می باشد. پروتئین وی بسیار زود هضم می باشد و دارای مشخصات اسید آمینه بهتری نسبت به پروتئین تخم مرغ می باشد.

برخی از خواص پروتئین وی عبارت اند از :

عملکرد ورزشی را بهبود می بخشد و این مسئله به این علت است که استرس را کاهش می دهد و سطح کورتیزول ( هورمونی که عضله را از بین می برد ) را کاهش می دهد.

بهبود ایمنی بدن با افزایش گلوتاتیون که یک آنتی اکسیدان محلول در آب موجود در بدن انسان می باشد.

بهبود عملکرد کبد

فشار خون را کاهش می دهد

می تواند به مبارزه با بیماری ایدز کمک کند. در رشد عضلات بسیار موثر می باشد.

 

   پروتئین ایزوله :

مکمل پروتئین ایزوله سرعت جذب بالاتری نسبت به پروتئین وی ( پروتئین آب پنیر ) دارد و برای استفاده بعد از تمرین پروتئینی ایده آل می باشد. در این زمان عضلات شما نیاز مبرم به اسید های آمینه و پروتئین دارد که پروتئین ایزوله به علت سرعت بالای جذب گزینه مناسبی می باشد.

   پروتئین کازئین :

مکمل کازئین طبیعی که پس از اولترا فیلتراسیون ( جداشدن مواد مختلف تشکیل دهنده شیر ) به دست می آید به دلیل اینکه می تواند ترشح مداومی از اسید های آمینه به داخل جریان خون داشته باشد گزینه ایده آلی برای حفاظت از عضلات در مدت های زیاد می باشد و در واقع یک پروتئین دراز مدت می باشد .مکمل پروتئین کازئین برای استفاده در هنگام خواب بسیار مناسب می باشد ونیاز عضلات بدن ورزشکار را در هنگام خواب کاملاً بر طرف می کند .

   پروتئین سویا :

مکمل پروتئین سویا پروتئین مناسبی هم برای مردان و هم برای زنان می باشد.مطالعات مختلف نشان می دهد که این پروتئین خطرابتلا به سرطان های وابسته به هورمون ( سرطان پستان ، سرطان پروستات و …) را کاهش می دهد.

از دیگر مزیت های این پروتئین می توان به کاهش کلسترول بالای خون ، کاهش علائم یائسگی اشاره کرد.همچنین مکمل پروتئین سویا در جلوگیری از پوکی استخوان با ایجاد توده استخوانی بسیار موثر است.

   مکمل آمینو اسید :

آمینو اسید مهمترین ساختار پروتئین را می سازد که فرق آن ها با مکمل کربوهیدرات و چربی ها در وجود نیتروژن در ساختار سلولی آمینو اسید ها علاوه برسه عنصر کربن ، هیدروژن و اکسیژن می باشد. دانشمندان طی سال های مختلف حدوداً 20 اسید آمینه اصلی را کشف ونام گذاری کرده اند واین اسید های آمینه را به دو دسته ضروری و غیر ضروری تقسیم بندی کرده اند.

آمینو اسید ضروری : بدن قادر به ساختن آنها نیست و باید از طریق رژیم غذائی تامین شوند . آرژنین ، لیزین ، تره اونین، لوسین ، میونین ، والین ، فنیل آلین ،ایزو لوسین و … از اسید های آمینه ضروری هستند.

آمینو اسید غیر ضروری : بدن توانایی ساخت و سنتز آمینو های غیر ضروری را دارد. گلیسین ، آلین ، گلوتامین ، لیستین و ….از اسید های آمینه غیرضروری هستند.

در این فروشگاه انواع مختلف مکمل آمینو اسید با کیفیت و ساختار متفاوت برای بدنسازان گرامی ارائه خواهد شد.

   مکمل آمینو اسید شاخه ای ( بی سی ای ای )( مکمل BCAA ):

   مکمل بی سی ای ای ( مکمل آمینو اسید زنجیره ای ) شامل آمینو اسید های والین ، لوسین ، ایزولوسین می باشندکه برای سنتزپروتئین و در نتیجه عضله سازی بسیار مهم و حیاتی هستند.بدن ورزشکاران قادر به ساخت این آمینواسید نمی باشد و حتماً باید از منابع خارجی تامین شود.

 

   مکمل پمپ ( مکمل پمپاژ خون ) ( مکمل پمپ عضله ) :

مکمل پمپاژ خون انرژی لازم و کافی برای انجام تمرینات سخت و با کیفیت برای ورزشکاران فراهم می کند.مصرف این دسته از مکمل ها معمولاً 20 الی 30 دقیقه قبل از شروع تمرینات می باشد.

مواد محرک کافئین ، ویتامین B ،انواع ویتامین ها ، مقدار کمی کراتین ،ال آرژنین وبرخی مواد دیگر اجزای اکثر پمپ های بدنسازی می باشند.ویتامین ها و محرک ها انرژی و استقامت را فراهم می کنند و ال آرژنین عملیات پمپ خون به عضلات را به عهده دارند . مکمل پمپ عضله با جلوگیری از خستگی شما این امکان را فراهم می کند که تمرینی سخت تر و طولانی تر انجام دهید.

   مکمل کراتین : در مورد این مکمل می توان گفت اسید آلی نیتروژن موجود در آن می تواند روند به دست آوردن قدرت و سایز عضلانی ( حجم خشک ) تسریع بخشد .همچنین مکملی بسیار موثر در بازسازی و بازیابی ( ریکاوری ) سریع عضلات بعد از تمرینات سخت می باشد و تعجب آور نیست که این مکمل در زمره ی محبوب ترین مکمل های بدنسازی در میان بدنسازان قرار گرفته است.

   مکمل گلوتامین :

این مکمل از مهم ترین و فراوان ترین عنصر در ساختار اسکلتی بدن انسان می باشد و در واقع بیش از 60 از بافت های عضلانیرا گلوتامین تشکیل می دهد.

در هنگام تمرینات شدید میزان گلوتامین در عضلات و بافت های ماهیچه ای بدن کاسته می شود که این کاهش مانع از رشد و ریکاوری ماهیچه ها می شود .از وظایف مهم این مکمل می توان به انتقال نیتروژن بین ارگان های عضلات ، سم زدایی کردن عضلات بدن ، دفع آمونیاک از ماهیچه ها، کمک به تشکیل RNA و DNA وتقویت سیستم ایمنی بدن اشاره کرد.

مهم ترین وظیفه مکمل گلوتامین که آن را در بین ورزشکاران مکملی پر طرفدار ساخته است کمک به حجم سلول های عضلانی و کاهش درد های عضلانی و تسریع فرایند ریکاوری می باشد.

   مکمل مولتی ویتامین :

ویتامین ها ترکیبات آلی هستند که بدن انسان برای فعالیت های مختلف از قبیل ساختن عضلات ، سوزاندن چربی ها و تولید انرژی و … به آن ها نیاز دارند. تمام ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن انسان تنها از طریق غذا تامین نمی شوند و برای اطمینان از رنج نبردن بدن و عضلات ازکمبود ویتامین ها و مواد معدنی باید از مکمل مولتی ویتامین استفاده کرد تا اطمینان حاصل شود که سطح عملکرد بدن پایین نیامده است.

ویتامین ها دارای 2 نوع محلول در آب و محلول در چربی هستند.ویتامین های محلول در آب مانند ویتامین K، E ، Dو ویتامین های محلول در آب مانند ویتامین C .

   مکمل کربوهیدرات :

کربوهیدرات ها بزرگترین منبع انرژی هستند که نیازهای بدن را تامین می کنند بدن انسان برای حفظ سلامت باید یک درصد معین از کربوهیدرات به صورت روزانه جذب کند.البته مصرف بیش از اندازه مکمل کربوهیدرات به علت بالا بودن کالری ان باعث جذب بیش از انداره آن و در نتیجه کم شدن کیفیت بدن می شود.

   مکمل کربو پروتئین (مکمل افزایش وزن )( مکمل گینر ) :

مکمل گینر در واقع پروتئینی است که دارای درصد نسبتاً بالایی از کربو هیدرات نیز می باشد.از این مکمل برای گرفتن درصد بالایی کالری مناسب ، جذب پروتئین بالا و در نتیجه گرفتن حجم عضلانی با کیفیت استفاده می شود. البته باید به این نکته توجه کرد مقدار و زمان مصرف این مکمل از اهمیت ویژه ای برخوردار است.معمولا برای رسیدن به جواب بهتر در هنگام استفاده از این مکمل از کراتین نیز استفاده می شود.

   مکمل ریکاوری ( مکمل باز توانی ) :

ریکاوری در ورزش بدنسازی نقش عمده ای را در رشد و ساخت عضلات بازی می کند ایفا می کند .بدنسازانی که تمرین خود را همزمان با ریکاوری کامل و مناسب انجام می دهند به نتایج بهتری دست پیدا می کنند و هرچه برای بازیابی عضلات خود اهمیت کمتری قائل شوند مطمئنن نتیجه کمتری را خواهند گرفت.

نقش مکمل ریکاوری : مکمل ریکاوری در حجم خشک عضلات وهمچنین تفکیک عضلات و افزایش قدرت ماهیچه ها بسیار موثر است وهر چه سریعتر پس از تمرینات سخت و طاقت فرسا به ریکاوری بپردازید ، سریع تر به بدن دلخواه خود خواهید رسید .مکمل های ریکاوری مکمل هایی هستند که حاوی مقادیر متعادلی از کالری پروتئین های زود هضم و مقدار مناسبی کربوهیدرات هستند که به طور خاص برای مصرف بلافاصله پس از پایان تمرین عرضه شده اند .

بسیاری از مردم ورزشکار به اشتباه فکر می کنند که عضلات در حین تمرینات در باشگاه ساخته می شوند در واقع، فرایند عضله سازی پس از پایان جلسه تمرینی شروع می شود .تمرینات ورزشی تنها محرک برای تغییرات است و رشد عضلات در واقع در بین تمرینات شروع می شود.

مکمل ریکاوری ( مکمل بازیابی ) برای این طراحی شده اند که فرایند بازسازی و رشد عضلات در هنگام استراحت سریع تر انجام شود وکلیه موادی که برای رشد وتوسعه عضلات لازم اند در زمان مناسب و به مقدار کافی به بافت های عضلانی برسند .

   مکمل پروهورمون :

تستوسترون هورمون استروئید از گروه آندروژن است و در پستانداران، خزندگان، پرندگان، و دیگر مهره داران یافت می شود. در پستانداران، تستوسترون در بیضه مردان و تخمدان زنان ترشح می شود، اگر چه مقدار کمی نیز هستند که توسط غدد آدرنال ترشح شده می شوند . تستوسترون هورمون اصلی جنسی مردانه و استروئید آنابولیک محسوب می شود. در مردان، هورمون تستوسترون نقش کلیدی در توسعه بافت تناسلی مرد مانند بیضه و پروستات و نقش اساسی در ساخت عضله، توده استخوانی، و رشد موی بدن دارد .علاوه بر این، تستوسترون برای سلامت بدن و آسایش روان و نیز پیشگیری از پوکی استخوان ضروری است.

سطح تولید هورمون تستوسترون در مردان حدوداً از 20 سالگی رو به کاهش می باشد و مکمل پروهورمون یا بوستر تستوسترون باعث افزایش تولید هورمون تستوسترون در بدن شما می شوند. مکمل پروهورمون انواع مختلف دارند اما اغلب آنها روی افزایش سطح هورمون تستوسترون بدن اثر می گذارند . مدل های دیگر این مکمل روی ترشح هورمون رشد یا انسولین یا تیروئید اثر میگذارند .انتخاب مکمل پروهورمون خود مسئله ی مهمی است که با توجه به شرایط بدنی و سن ورزشکار انجام می شود.

   مکمل چربی سوز ( قرص لاغری ) :

چربی سوز ماده ای است که انرژی متابولیسم بدن را افزایش می دهد .این مکمل دارای انواع مختلف مثلاً ترموژنیک ، بلوکه کننده کربوهیدرات ، سرکوب کننده های اشتها ، دفع کننده ها ، تنظیم کننده غده تیروئید ، آنابولیک ها ،ترکیبات آلی اکتیو و …می باشند .

چربی سوز ترموژن به چربی سوزی گفته می شود که متابولیسم پایه را در بدن بالا برده و موجب افزایش سوخت و ساز در بدن می شوند و نتیجه این تاثیر نیز به صورت افزایش محسوس دمای بدن دیده می شود و افزایش دمای بدن نیز به نوبه خود به تشدید فرایند چربی سوزی کمک می کند.امروزه چربی سوزهای ترموژن با استفاده از کافئین، Synephrine HCL ، Yohimbeو غیره تولید و عرضه می شود و وجود ماده ممنوعه افدرین در چربی سوزهای مجاز هرگز دیده نمی شود. اکثر چربی سوز ها از نوه ترموژن می باشند.

البته همواره باید به این نکته توجه کرد که خوردن قرص لاغری با رعایت رژیم غذایی و برنامه ورزشی مناسب رسیدن به اهداف را راحت تر می کند.

داروهای مرتبط با مکمل های غذایی : اچ ام بی ، ال گلوتامین ، بی سی ای ای های ماسل گارد

دسته ها :
جمعه هجدهم 10 1394

دلایل بیماریهای قلب و عروق

 

دلایل بیماریهای قلب و عروقامروزه، بیماری های قلبی ـ عروقی در رأس شایعترین بیماری ها در کشور صنعتی ورو به رشد است وآمار مرگ ومیر وناتوانی به دنبال آن نیز بالا ست . روش های غلط تغذیه، استرس روزمره ،کم تحرکی جسمی ،مصرف دخانیات وافزایش شیوع بیماری های متابولیکی نظیر دیابت می توانند به این مهم دامن زنند
درباره این عوامل به کرات در جراید ورسانه ها بحث وصحبت شده است، اما از جهت اهمیت مسئله واز آنجا که برای تمام عوامل خطر زای ذکر شده، نسخه های بسیار ساده ای وجود دارد که هر کس به سادگی وبدون صرف وقت وهزینه قابل توجه می تواند آنها را به کار بندد، پرداختن مجدد به آن و یاد آوری نکات اولیه وضروری در مورد آن باز لازم به نظر می رسد .
در این مجال قصد داریم نکات کلیدی و اساسی را در ارتباط با عوامل خطرزای بیماری های قلبی ـ عروقی مرور کنیم:
▪ فشارخون بالا:
به فشارخون بالای ۱۴۰حداکثر ویا ۹۰ حداقل، فشارخون بالا گفته می شود . اگر فردی طی چندین باراندازه گیری میزان فشارخون درروزهای مختلف متوجه شود که در حال استراحت،میزان فشارخونش از مقادیر ذکر شده بیشتر است،می توان گفت که مبتلا به فشار خون بالا ست. این مسئله سبب افزایش کار ماهیچه های قلب می شود ودر نتیجه قلب زودتر دچا رخستگی وکاهش فعالیت می گردد. غالباً در اثر افزایش فشار خون در درازمدت،عملکرد قلب کاهش می یابد و در نتیجه افراد مبتلا به فشار خون ،اغلب دچارسکته های مغزی وقلبی واختلال گردش خون در ناحیه پاها می شوند.
▪ راه های تشخیص :
ـ اثرات: اختلالات عروق خونی به ویژه عروق مغز ،قلب وکلیه .
ـ نشانه ها: اختلالات تنفسی (که معمولاً با گذشت زمان از بروزعارضه وبه هنگام فعالیت جسمی به فردعارض می شود)، افزایش ضربان قلب،احساس سرگیجه، درد قفسه سینه، صدا در گوش،خون دماغ شدن وسردرد .
ـ علل: وراثت ، وزن بالا،کشیدن سیگار،مشکلات روحی بیش از توان فرد ،عوامل محیطی مانند سروصدا ونور.
ـ تشخیص زود رس : کنترل مکرر فشار خون.
ـ پیشگیری ودرمان : کاهش وزن، محدود کردن مصرف نمک، نکشیدن سیگار،حفظ آرامش روحی،استفاده از دارو (درصورت تجویز پزشک )
▪ چربی خون بالا:
به علت مصرف بیش از اندازه چربی در رژیم غذایی ویا اختلال در سوخت وساز آنها،ممکن است میزان این مواد در خون بالا رفته ودر دیواره رگ ها ته نشین شوند که این حالت ممکن است باعث تصلب شرائین یا آترواسکلروزیس وحتی انسداد عروق شوند،مهمترین چربی های خون عبارتند از: تری گلیسرید،کلسترول ولیپوپروتئین ها (HDL,LDL,VLDL)
▪ راه های تشخیص :
ـ اثرات: افزایش وزن ،اختلال در عروق ،درد قفسه سینه،سکته قلبی ومغزی ، از کار افتادن بخش هایی از کبد.
ـ نشانه ها: در ابتدا علامتی ندارد،اما پس از مدتی هنگام فعالیت جسمی در ناحیه قلب دردهایی بروز خواهد کرد. احساس سرگیجه،بروز درد در ناحیه پاها هنگام راه رفتن،کاهش توانایی مغزی .
ـ علل : وراثت،پرخوری ،میزان بالای چربی خون،خوردن شیرینی ها،اختلالات متابولیسمی دیگر.
ـ تشخیص زودرس: آزمایشات مکرر خون .
ـ پیشگیری ودرمان: کاهش وزن،محدودیت غذاهای شیرین ودارای کلسترول ،عدم مصرف الکل ،فعالیت جسمی ،جایگزینی چربی های گیاهی به جای حیوانی ،استفاده از دارو(در صورت تجویز پزشک).
● مسمومیت با نیکوتین:
میزان مرگ ومیر در افراد سیگاری دوبرابر غیر سیگاری مشابه از نظر سن وجنس است.مصرف سیگار منجر به رها شدن مواد سمی متعددی در بدن می گردد که به سیستم های مختلف بدن از جمله سیستم تنفسی،قلبی، عروقی،غدد،انعقاد خون و...آسیب میرساند وسبب بیماری های مختلفی می گردد.ازجمله :کاهش حس بویایی ،سکته قلبی ومغزی ،سرطان ریه،برونشیت مزمن،تشدید نارسایی گردش خون در پاها که منجر به قطع پا می گردد،ناتوانی جنسی ،کاهش رشد جنین وتولد نوزادان با وزن پایین در خانم های باردار ،یائسگی زود رس وپوکی استخوان در خانم ها واختلال در چربی خون.
▪ راه های تشخیص :
ـ اثرات : برونشیت ،سرطان ریه وحنجره، سرطان کلیه ومثانه ،گرفتگی عروق ،قطع عضو،بیماری قلبی ـ عروقی،التهاب معده وروده .
ـ نشانه ها: سرفه های واکنشی ،خلط، گرفتگی صدا، اختلال تنفسی،درد قفسه سینه ،دردمعده ،نفخ شکم،درد پا هنگام راه رفتن
ـ علل: از کار افتادن سیستم تصفیه تنفسی، اختلال در سیستم عصبی،مشکلات عملکرد قلب،(ناشی از رسوب نیکوتین در رگ ها)
ـ پیشگیری ودرمان : قطع فوری ویا کاهش کنترل شده مصرف سیگار.
● پیام های بهداشتی بیماریهای قلب و عروق 
▪ ‌سیگاریها در دهه سوم و چهارم زندگی خود ۵ برابر دیگران احتمال ابتلا به حمله قلبی دارند یکسال پس از ترک سیگار خطر بیماری عروق قلب نصف میشود و ۱۵ سال پس از ترک ، خطر نسبی مرگ ناشی از بماری قلبی به حد افراد غیرسیگاری می رسد تنگی نفس ، تپش قلب و افزایش فشارخون از اثرات قلبی زودرس استعمال دخانیات است 
▪ ‌استعمال سیگار به تنهایی خطر بیماری عروق قلبی را بطور متوسط ۲ برابر می کند سیگار عامل ۲۱ درصد بیماریهای قلبی کشنده است دود سیگار مرگ و میر ناشی از بیماریهای قلبی را برای همسران و فرزندان افراد سیگاری ۳/۱ برابر می کند اضطراب خطر سکته قلبی مجدد را دو برابر و مزگ را ۳ برابر می کند افسردگی در ۲۵ درصد بیماران دچار ناراحتی قلبی حاد دیده می شود و مرگ ومیر آنان را ۴ برابر می کند مصرف نمک زیاد موجب ۴۴ درصد افزایش خطر مرگ ناشی از بیماری عروق قلب است مصرف نمک زیاد موجب ۳۲ درصد افزایش خطر بروز سکته مغزی است مصرف نمک زیاد موجب ۸۹ درصد افزایش خطر مرگ و میر سکته مغزی است 
‌▪ آلودگی هوا احتمالا اثر مستقلی در ابتلاء به بیماریهای قلبی دارد سیگاریها ۴ برابر دیگران در معرض سکته مغزی هستند. 
‌‌▪ اگر کسی حتی با ۱ درصد از دود سیگار یک فرد سیگاری مواجه شود خطر بیماری قلبی در او ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش می یابد. 
‌▪ مقدار اسید اوریک خون که با خوردن زیاد از حد گوشت و حبوبات افزایش می یابد در برخی. پژوهشها مستقلا عامل خطر بیماری عروق قلب شناخته شده است. فعالیت جسمی خطر بروز بیماری عروق قلب را نصف می کند. 
‌▪ عادت همیشگی به ورزش در افرادی که دچار سکته قلبی می شوند ، بخت زنده ماندن را دو برابر می کند 
▪ ‌تحرک جسمی احتمال بروز سکته مغزی را کم می کند تحرک جسمی احتمال بروز بیماری قند را کم می کند 
‌▪ مصرف بیش از حد شیرینی ها و چاقی خطر بروز بیماری قند را می افزاید که خود عامل خطری برای بیماری عروق قلب است پیاده روی تند ، دوچرخه سواری و شنا بهترین نوع فعالیت جسمی برای پیشگیری از بیماری قلبی هستند 
‌▪ سکته قلبی ممکن است در هر ساعتی از شبانه روز چه در حال استراحت و چه در حال فعالیت رخ دهد 
▪ ‌تنشهای روانی ، هیجانها و عصبانیتهای بیش از حد خطر ابتلا، به بیماری عروق قلب و سکته قلبی را می افزاید 
‌▪ چاقی ، مصرف نمک و مشروبات الکلی ، تنشهای روانی و سابقه خانوادگی عوامل خطر برای زیادی فشارخون هستند 
▪ ‌زیادی فشارخون با تغذیه درست و در موارد لزوم استفاده از دارو درمانپذیر است 
‌▪ سابقه خانوادگی ، مصرف دخانیات ، زیادی فشار و چربی خون ، بیماری قند ، چاقی ، کم تحرکی و تنشهای روانی عوامل خطر بروز سکته قلبی هستند. 
▪ ‌پرهیز از مصرف چربیهای حیوانی ، روغنهای نباتی جامد ، پوست مرغ و محدودیت مصرف زرده تخم مرغ و گوشت قرمز در پیشگیری از چاقی ، زیادی فشار و چربی خون و بیماری عروق قلب نقش دارند 
▪ ‌ورزش و رعایت رژیم غذایی درست در پیشگیری و حتی درمان تصلب شرایین نقش دارند 
‌▪ چاقی عامل خطری برای زادی فشارخون ، بیماری قند ، سکته های قلبی و مغزی است 
▪ ‌اضافه وزن و چاقی خطر بیماری عروق قلب را حداقل ۵۰ درصد می افزاید 
▪ گلودردهای کودکان را باید پزشک درمان کند تا از خطر ابتلاء آنان به بیماری قلبی جلوگیری شود 
▪ بیماران قلبی و مبتلایان به فشار خون هرگز نباید بطور خودسرانه و یکدفعه داروی خود را قطع کنند یا تغییر دهند 
▪ برخی پژوهشها نشان میدهند رعایت بهداشت دهان و دندان در پیشگیری از عوارض قلبی مؤثر است 
▪ تنگی نفس در هنگام فعالیت یا خواب ، ورم پاها و پلکها و تکرر ادرار شبانه از نشانه های غیر اختصاصی نارسایی قلبی هستند 
▪ درد چند دقیقه ای قفسه سینه در هنگام فعالیت یا هیجان و تنگی نفس هنگام فعالیت یا خواب از علائم بیماری عروق قلب است. 
▪ ورزش منظم راهی برای سلامت فلب است 
▪ با ورزش منظم خود را در مقابل حملات قلبی محافظت کنیم 
▪ اگر از جوانی عادت به ورزش نداشته اید ، قبل از شروع فعالیت جسمی با پزشک مشورت کنید 
▪ فعالیت جسمی برای سلامت قلب باید پرتحرک ، منظم و مداوم باشد 
▪ با کاهش مصرف چربیها ؛ به ویژه نوع جامد آن ، نمک و گوشت قرمز و افزایش مصرف میوه ها ، سبزیها و گوشت ماهی و ماکیان خود را در مقابل سکته های قلبی و مغزی بیمه کنید.
داروهای مرتبط با بیماریهای قلبی_عروقی : دیپیریدامول ،انوکساپارین ، انالاپریل ، بوسنتان
دسته ها :
سه شنبه پانزدهم 10 1394

آرامش اعصاب و وران با رسیدن به آرامش درون حاصل می شود. هرکسی می داند که یاد خدا آرامبخش دلهاست پس برای رهایی از دلهره و اضطراب و داشتن اعصابی آرام به خدا پناه ببرید.

برای آرامش اعصاب چه کنیم

اگر کسی اعصاب خود را کنترل کند، دیگر خشمگین و عصبانی نمی شود، که از آن در آیات و روایات به "کظم غیظ" تعبیر شده است. خداوند متعال یکی از مهم ترین ویژگی های انسان های الاهی و پارسا پیشه را کظم غیظ و عفو از مردم می شمارد و می فرماید: "مؤمنان در هنگام عصبانیت خشم خود را فرو می برند و از خطای مردم در می گذرند و خدا نیکوکاران را دوست دارد".پس برایآرامش اعصاب این چند راه را پیش رو بگیرید:

 پناه بردن به خدا

 وضو گرفتن با آب سرد

 دور کردن اسباب خشم و عصبانیت، از خود

 صبر

 دعا و نیایش

  نماز و یاد خدا

 صبر، دعا و نیایش، نماز و یاد خدا و توبه ازعواملی هستند که در ایجاد آرامش و سکون و طمأنینه، تأثیر بسزایی دارند و در باره نماز باید گفت که نماز که یاد خداست احیاگر روح و روان است و باعث رفع نگرانى‏ها و اضطراب‏ها و آرامش انسان مى‏گردد.

 

آرامش اعصاب ، دعای آرامش اعصاب ، ذکر آرامش اعصاب

دعا و ذکر برای آرامش اعصاب و کاهش اضطراب

به طور کلی یاد خداوند به هر شکل و صورتی موجب آرامش قلب است .

گفتن ذکر« ما شاءَ الله لا حَولَ وَ لا قوَّةَ إلّا باللهِ العَلِیِّ العَظیم » در ایجاد ارامش نقش موثری دارد .

میرزا احمد آشتیانی (ره) در کتاب هدیه احمدی اورده اند:

علامه طباطبایی صاحب تفسیر المیزان فرمودند:جهت ارامش پیدا کردن دست روی سینه بگذارید ودر حالت نشسته و ایستاده چند مرتبه ایه 28 سوره رعد را بخوانید:

«الذّینَ امَنوا وتَطمَئِنُّ قُلوبُهُم بذِکرِ اللهِ اَلا بذِکرِ الله تَطمَئِنُ القلوب » زیرا در ایجاد ارامش بسیارمؤثر است

 

حجت الاسلام صحفی می گوید: در اواخر عمر مبارک علامه طباطبایی، از ایشان خواستم برای آرامش قلب، دستوری بفرمایند، فرمودند:

«دست را روی سینه بگذار و سه ـ چهار بار نشسته و ایستاده (یا فرمود: ایستاده و نشسته ـ که یادم نیست ـ)

این آیه را بخوان:

«الذین آمنوا و تطمئن قلوبهم بذکر الله؛ ألا بذکر الله تطمئن القلوب؛

کسانی که ایمان آورده اند و دل هایشان به یاد خدا آرام می گیرد، آگاه باش که با یاد خدا دل ها آرامش می یابد.»

در اوقات فراغت به تفصیل درباره‏ى نعمت‏هاى الهى و الطاف خاص او نسبت به خود فکر کنید و از خداوند و ائمه اطهار(ع) کمک بطلبید که ذکر خدا آرام‏بخش است و بدانید که محبت خداوند نسبت به بندگانش بیشتر از هر چیزى است که ما تصور مى‏کنیم طبق آیه ی " الا بذ کر الله تطمئن القلوب " به ذکر خدا دل آرام می گیرد، بنا بر این خواندن هر سوره ی از قرآن و همچنین خواندن دعا های وارده در مفاتیح الجنان بخصوص دعای کمیل ، دعای ندبه ، دعای مکارم الا خلاق ، مناجات شعبانیه ، زیارت عاشورا ، زیارت جامعه ی کبیره ، باعث آرامش روح و رفع پریشانی و اضطراب از شما خواهد بود .

چرا که قرآن و دعا همه اش ذکر است.

البته خواندن سوره ی احقاف هر جمعه و مداومت بر سوره های قدر و عصرهمچنین آیت الکرسی در رفع پریشانی و اضطراب وارد شده است . همچنین بسیار استغفار کردن ( گفتن ذکر استغفر الله ربی و اتوب الیه ) ومداومت بر ذکر " لا حول ولا قوة الا با الله العلی العظیم " در رفع پریشانی مؤثر است .( کتاب مفاتیح الحاجات)


داروهای مرتیط با اعصاب : ترانیل هیپرومین ، دوکسپین ، دیازپام ، دولوکستین

دسته ها :
شنبه دوازدهم 10 1394
X